Akıllı Kadınlar
Homend Alex Robot Süpürge
Homend Alex Robot Süpürge
 
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
Akıllı Ateş Ölçer ile Vücut Sıcaklığınız Takip Altında
 
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
PUMA’nın Yeni Koleksiyonu ‘Pearl Shimmer’
 
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
EKLEM AĞRILARI KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SON BULABİLİYOR
Emzirmek, Anne Sağlığı Açısından da Faydalı
 

Emzirmek, Anne Sağlığı Açısından da Faydalı

Anne sütü ve emzirmenin sadece bebek sağlığı için değil, kadın sağlığı açısından da son derece önemli olduğunu vurgulayan Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, emzirmenin birçok hastalığın riskini düşürdüğü gibi doğum sonrası iyileşme sürecini de hızlandıran etmenlerden biri olduğunu söyledi.

14 Aralık 2020 Pazartesi 14:18
Yazdır

Toplum genelinde anne sütünün, özellikle ilk 6 aydaki çocuk gelişimine olumlu etkisinden sıklıkla bahsedilirken, emzirmenin anne sağlığı açısından da birçok faydası söz konusudur.

Anne sütü ve emzirmenin sadece bebek sağlığı için değil, kadın sağlığı açısından da son derece önem taşıdığını vurgulayan Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Sibel Akesen, emzirmenin birçok hastalığın riskini düşürdüğü gibi doğum sonrası iyileşme sürecini de hızlandıran etmenlerden biri olduğunu söyledi.

Emzirmenin doğum sonrası depresyondan rahim sağlığına kadar birçok konuda anneye olumlu etkileri olduğunu kaydeden Dr. Sibel Akesen; “Emzirmek bebek ile anne arasındaki en güçlü bağlardan biridir. Anne sütü ve emzirmenin, sadece bebek sağlığı için değil, kadın sağlığı açısından da çok önemli bir yeri bulunuyor. Emzirmek, memede süt birikiminden dolayı oluşan komplikasyonları ortadan kaldırmaktadır. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu, rahim yenilenmesini sağladığı için rahmin, doğum öncesi haline dönmesini de hızlandırmaktadır. Ayrıca rahmin eski haline hızlı şekilde dönmesi de lohusalık kanamalarında azalmasını sağlar” dedi.

Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirmenin anne sağlığına faydalarıyla ilgili açıklamalarını sürdüren Dr. Akesen; “Emzirmek annelere kilo verme konusunda da yardımcı oluyor. Emzirme esnasında bazal metabolizma hızı normalden daha fazladır. Bundan dolayı da emzirme, annenin kilo vermesini sağlayan önemli bir faktördür. Bunların dışında emzirmek, annede görülebilecek olası yumurtalık kanseri riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı olan annelerin, günlük insülin ihtiyacını da azaltan faktörlerden biridir. Bunların dışında emziren annelerde romatizmal hastalıklara yakalanma riski de daha azdır. Bu dönemde, emziren annelerin loğusalık döneminde hem kanamaları daha az olduğu için hem de emzirme döneminde adet görmeleri geciktiği için demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşmasını azaltmaktadır. Ek olarak emzirmek, uykuya dalmayı da kolaylaştırmaktadır. Tüm bu faydaları göz önünde bulundurduğumuzda, anne sağlığı açısından da emzirmenin ne kadar önemli bir işlevi olduğunu görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: emzirmek, Op. Dr. Sibel Akesen,
Bu haber toplam 3536 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Bebeğin büyümesi, annenin gebelik süresince yeterli beslenmesi ile mümkün
Çocuğunuzun hassas cildini papatyayla koruyun!
Okul Başarısızlığının Nedeni Sadece Öğrenci Değildir
Parmak Emmesi Normal Mi?
İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir
Bebeğinizin Gözleri Çok mu Yaşarıyor
Emzirirken Nasıl Beslenmelisiniz?
Emeklemesi İçin Bebeğinize Fırsat Verin!
Bebeklerde Demir İhtiyacı
Bebeğinizi Memeden Nasıl Keseceksiniz!
Çocuğunuz Stres Yaşıyor Olabilir
Çocuğunuz İçin İlkyardım Öğrenin
Hangi Yaşta Hangi Spor
Çocuğunuz Gerçekten İştahsız Mı ?
 
Fotogaleri
Videogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1653 Batı Anadolu'daki şiddetli depremde, Denizli, Nazilli, Tire ve Uşak'ta evler yıkıldı, binlerce kişi öldü ve yaralandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.