Şimdiye kadar pek çok defa mutlu evliliğin sırrı açıklandı. Bir ömür boyu o erkekle huzurlu ve sevgiyle yaşamanın ipuçları yazıldı, çizildi, peki elde ne var? Sıfır? Araştırmalara kulak asmayan tiplerdenseniz, elbette buna da omuz silkeceksiniz, ama göz atmakta fayda var.

İşte mutlu evliliğin son sırrı!

Cazibe, fedakarlık, sabır, sadakat ve doğru aşk… Mutlu evliliğin çerçevesi yıllardır çiziliyor. Ancak şimdi bunların arasına bir yenisi ve bir hayli farklısı katıldı.

‘Optimising the Marriage Market’ (Evililik Kurumunu Optimize Etmek) ismi verilen bir araştırmayla çiftlerin yaşları, eğitim durumları ve önceki boşanmaları baz alındı ve buna göre kadınların, kendilerinden en az beş yaş büyük erkekle daha mutlu beraberlikler – evlilikler- yaptıkları ortaya çıktı.

Uzmanlar bazı çiftlerin diğerlerine göre boşanmaya beş kat daha meyilli olduğunu ve bunda da belirgin şartların etken olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre en şanslı olan çiftlerde iyi eğitimli bir kadının kendisinden beş ve üzeri yaşlardaki bir adamla mutlu olduğu göze çarpıyor. Bu arada iki tarafında boşanmamış olması gerekiyor.

Oysa boşanmış ve kendisinden beş ve daha küçük bir erkekle beraberlik yapan kadının mutlu evlilik yapma şansı neredeyse hiç yok. Yukarıdaki örneğe göre de bu profildeki bir evliliğin başarısız olma oranı diğerine göre beş kat daha fazla.

ÖRNEKLERE BAKALIM…
Buna göre David Cameron ve eşi Samantha’ya iyi haberimiz var! Cameron 43 yaşında, eşi ise 38. Yaş aralığı mükemmel! ABD Başkanı Barack Obama ve first lady Michelle için aynısını söylemek mümkün değil. Çiftin arasında sadece üç yaş var ancak 17 yıldır birlikteler.

Hollywood’a bakacak olursak bu araştırma, aralarında 15 yaş olan Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones’a iyi gelmeyebilir. Her ne kadar çiftin aralarındaki yaş farkı, mutlu evliliğe göz kırpsa da, Douglas’ın boşanmış olması işin rengini biraz değiştiriyor.

Türkiye’deki ünlü isimlere bakacak olursak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (1954) ve eşi Emine Erdoğan (1955) arasında sadece bir yaş var. Bu hiç de olumluya işaret değil ancak çift, 1979 yılından beri, yani 30 yıldır evli.

Eğlence dünyasına baktığımızda ise aralarında yaş farkı çok olan pek çok isim görüyoruz. Mesela aktör Cem Özer ve eşi Nurgül Yeşilçay arasında 23 yaş var. Çiftin dedikodulara rağmen mutlu ve güçlü bir beraberlikleri var. Ancak Cem Özer’in daha önce boşanmış olması, araştırmanın vardığı sonuca göre evlilik için hiç de sağlıklı değil.

YAŞ BAZ ALINMALI
Psikologların yaptığı analizlere göre ideal evlilik ve kabus çiftin profili yaşla doğru orantılı.

Eğer kadının yaşı erkeğinkinden beş yaştan daha fazlaysa, boşanma olasılıkları, aynı yaşta olmalarından üç kat daha fazla. 

Eğer kadın kocasından beş yaştan daha küçükse, hiç risk yok. Buna göre boşanma olasılıkları diğerlerine göre altı kat daha az.

EĞİTİM DE ÖNEMLİ
Psikologlar, çiftlerin eğitim durumlarını da ele alıyor. Buna göre;

Eğer kadın, erkekten daha iyi eğitimliyse, bir ömür birlikte olma ihtimalleri, eğitimsiz çiftlere göre sekiz kat daha fazla.

Eğer erkek, kadına göre daha ‘kitap kurduysa’, yine eğitimsiz çiftlere göre ‘güvende olma’ ihtimalleri üç kat fazla.

Ancak önceki ilişkilerinde boşanma yaşanmış çiftlerde, bu oranlar düşüyor.

En kritik nokta, çiftlerden birinin daha önce boşanmış olması.

Araştırmanın sonucunda, kadın ve erkeğin partnerini öncelikle aşk, fiziksel çekicilik, zevkler, inanç ve davranışlar ile paylaşılan değerlere göre belirlediği ortaya çıktı.

Nilüfer Türkoğlu, Gazeteport