Pek çok salonda odak noktası televizyondur. Televizyonun yeri daha en baştan bellidir ve ardından oturma grubu televizyona dönük şekilde düzenlenir. Televizyonun salonun farklı noktalarından rahatça seyredilebilmesi en idealidir. Ancak her salonda televizyon mutlaka odak noktası olmalı diye bir şart yoktur. Manzaralı bir pencere, şömine ya da büyük, ilgi çekici bir sanat eseri de odak noktası olarak seçilebilir.

Televizyonu herhangi bir TV sehpası üzerine yerleştirerek odanın uygun bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Ancak standart, dikdörtgen bir televizyon sehpası bu şekilde yerleştirilirse salonda yer kaybettirecektir. Bunun yerine köşe TV sehpaları ya da üniteleri kullanılması hem yerden tasarruf etmenizi hem de daha şık bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir.

Oda köşelerine yerleştirilmek için özel olarak tasarlanan köşe sehpaları ve üniteleri, duvarın köşesine iyice itilebilecek şekilde arkaya doğru daralan bir forma sahiptir. Bu şekilde TV sehpası köşeye yerleştirilmesine rağmen daha az yer kaybedilir. Yukarıdaki televizyon sehpasını IKEA‘dan 139 TL’ye satın alabilirsiniz.

Köşe TV ünitesi ise sadece televizyon yerleştirmek üzere düşünülebilir ya da duvar uygunsa yanlara doğru ünite genişletilerek kütüphane ya da dolap eklenebilir. Bu şekilde salonun köşesini değerlendirmek salonun geri kalanında biraz daha yer açılmasını sağlayacaktır. Küçük salonlarda ya da oturma grubu salona sığmadığında köşeleri değerlendirmek iyi bir fikir olacaktır.

Köşe TV düzenlemesi yaparken ölçülerin iyi alınmasında fayda var. Televizyonunuz kaç ekran, derinliği ne kadar, sağa sola dönecek mi, kablolar ve prizler için gerekli düzenlemeler yapıldı mı, elektrik çekilmesi gerekiyor mu, bu gibi ayrıntılar köşe değerlendirirken önemli olacaktır.

Televizyonu salonun ortasına yerleştirmek istemeyenler için bir başka çözüm de, yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi, televizyon sehpasını duvar dibine yerleştirip televizyon seyrederken sehpanın değil ama TV’nin konumunu kendinize göre ayarlamak şeklinde olabilir.

Televizyon uzun yıllar evlerimizin baş köşesinde yer aldı ama artık bu anlayış değişmeye başladı gibi görünüyor. Ne de olsa televizyondan çok bilgisayar başında vakit geçiren bir nesil yetişiyor.