Küresel patent savaşlarında HTC ile anlaşmaya varan Apple, bir yandan mobil cihaz piyasasında kavga etmeyi sürdürdüğü Samsung karşısında gücünü artırmaya çalışıyor. En son söylentiler, Samsung’un aynı zamanda müşterisi olan Apple’a verdiği hizmetin ücretinde zam yaptığı yönünde.

Apple, ABD’de Ağustos ayında sonuçlanan patent davasında Samsung’dan bir milyar dolar tazminat almaya hak kazanmıştı. Samsung, jüri heyetinin Apple lehine karar verdiğini öne sürerek itirazda bulunmuştu. İngiltere’de ise Apple, Samsung’dan tasarımlarını çalmadığı için özür dilemek zorunda kaldı. Kısaca, Apple’ın iPhone 5, iPad ve iPod Touch cihazlarında kullanılan A6 işlemcisini birlikte ürettiği Samsung ile kavgası hız kaybetmeden devam ediyor.

YÜZDE 20 ZAM!

En son haberler, Samsung’un ABD’li şirkete yönelik fiyatlarını artırdığı. Gelişmenin, Apple-HTC anlaşmasına bir misilleme olmadığı ancak tazminat davasının bir karşılığı olduğu düşünülüyor.

SlashGear sitesinin verdiği bilgiye göre, Samsung, Apple için ürettiği mobil cihaz işlemcileri için aldığı ücrete yüzde 20 zam yaptı. A6 çiplerine yapılan zam bilgisini, Apple ve Samsung arasındaki pazarlıklarda yer aldığını ifade eden bir kaynak verdi. Aynı kişi, Apple’ın söz konusu fiyat artırımına karşı çıktığını da söyledi.

Android akıllı telefon piyasında Apple’ı beşe katladı
Buna rağmen, kısa dönemde çip üretiminde kendisine yeni bir tedarikçi bulamayan Apple’ın, zam kararına boyun eğdiği ifade edildi. 2011’de Samsung’dan 130 milyon işlemci satın alan Apple, bu yıl Güney Koreli düşmanı-iş ortağından 200 milyonun üzerinde işlemci talep etti.

Kısa bir süre önce, Apple’ın Samsung ile olan işbirliğini sona erdirerek, Tayvanlı TSMC şirketiyle devam ettirmek istediğine yönelik haberler belirmişti. ABD’li elektronik devinin, işlemci üretimi konusunda 2014 sonuna kadar Samsung’la sözleşmesi bulunuyor. Apple veya Samsung, zam konusunda resmi bir açıklama yapmadı.