Yatak odası pufları giyinirken oturabileceğiniz, sabahlığınızı üstüne bırakabileceğiniz, yatak örtüsünü gece yatarken toplayıp üzerine koyabileceğiniz oldukça işlevsel ürünlerdir. Hatta bazalı modelleri sandık olarak da kullanabilirsiniz. Ancak yeterince geniş olmayan bir odaya zorla bir yatak ucu pufu sığdırmaya çalışmak doğru olmaz. Odadaki trafiğin engellenmemesi gerekir. Aksi takdirde puf ayağınıza dolaşmaya başlar ki bu da can sıkıcı olur.

Odanızın tarzını göz önünde bulundurarak ve dekorasyon için seçtiğiniz renklere sadık kalarak bir yatak ucu pufu seçmelisiniz. Diğer tüm mobilyalarda olduğu gibi, puflar içinde piyasada pek çok farklı malzeme ve tasarım seçeneği olduğun unutmamalısınız. Buradaki örnekler nasıl bir pufun sizin yatak ucunuza daha çok yakışacağı konusunda fikir verebilir.

Uzun ve tek bir puf kullanabileceğiniz gibi, yan yana küçük pufları dizerek de yine yatağınızın ucunu değerlendirebilirsiniz. Puf ya da puflarınız için renk ve malzeme seçiminde yatak başı, yatak gövdesi, mobilya, duvar ya da aksesuar renk ve malzemelerinden birini değerlendirebilirsiniz. Yatak örtülerinin rengi sık sık değişebildiğinden yatak örtünüzü değil de odadaki sabit eşyaları düşünerek pufun modeline karar vermelisiniz.

Sade dekorasyonu olan bir yatak odasında sade tasarımlı ancak desenli döşemesiyle ya da rengiyle göze çarpacak bir pufla odaya renk katabilirsiniz. Ancak odanızda halı, perde ve yatak örtüsü gibi tekstil ürünlerde yoğun desen kullanılmışsa, pufu bu kez odaya sadelik ve ferahlık katmak için düz renk seçmeniz gerekebilir.

Klasik tarzdaki yatak odalarına vintage görünümlü uzun puflar, modern tarzdaki yatak odalarına, ilginç tasarımlı puflar yakışacaktır. Gördüğünüz bir yatak ucu pufunu tek başına ne kadar beğenmiş olursanız olun, yatak odanızın tarzına uygun değilse başka bir modele yönelmelisiniz. Eğer odanın tarzını göz ardı ederseniz, yatak ucu pufu dekorasyonu tamamlamak yerine odada kalabalığa neden olur.