Qualcomm’un yeni nesil Krait çekirdeğini kullanan ilk işlemcilerinden biri çift çekirdekli MSM8960 idi. Adreno 225 GPU‘suyla gelen işlemciden sonra Qualcomm Adreno 320 GPU‘lu ve 4 çekirdekli Snapdragon S4 Proişlemcisini duyurmuştu. Bu işlemci Nexus 4Optimus G gibi yeni nesilcihazlarda boy göstermeye başladı.

Nokia‘nın Lumia 920 modelinin global versiyonunda Qualcomm’un çift çekirdekli S4 MSM8960 işlemcisi kullanılıyordu. Bu işlemci Adreno 225 GPU‘suyla beraber geliyor. Fakat China Mobile ile satışa sunulması beklenen Lumia 920T modeli biraz daha farklı bir donanıma sahip.

 

 

MSM8960T adlı işlemciden dolayı T adını alan Lumia 920T, Adreno 225 GPU‘su yerine Adreno 320 GPU‘sunu kullanıyor. Bu da demek oluyor ki ilerleyen aylarda Adreno 320 GPU‘lu Windows Phone 8 modelleripiyasaya sürülecektir.

Esas sorulması gereken soru ise Adreno 320 GPU‘sunu tam olarak kullanabilecek oyun Windows Phone platformu için yazılmış mı? Şimdilik maalesef öyle bir oyun Windows Phone Store’da gözükmemekte. Yani çıksa da şimdilik sadece göz boyama gibi gözüküyor. Tabi ileride nelerin çıkacağını bilemiyoruz. Elbette güçlü oyunlar çıkacaktır fakat mevcuttelefonlar o oyunlar çıkana kadar eskir mi orası da ayrı bir soru işareti.