Windows Phone üreticilerinden HTC ve NokiaWindows Phone 8 tabanlıyeni akıllı telefonlarını tanıttılar ve piyasaya sürmeye başladılar. Samsungise Windows Phone 8 tabanlı ATIV S modelini sessiz bir şekilde piyasayasürüyor.

NokiaHTC ve Microsoft kadar herhangi bir tanıtma içerisinde bulunmayan SamsungATIV S modeliyle Windows Phone işletim sistemliGalaxy S3‘ü bizlere sunuyor.

Rakipleri Nokia ve HTC’ye göre AMOLED ekran, daha yüksek güçlübatarya ve arttırılabilir hafıza desteği sunan ATIV S’in tam özelliklerinebakacak olduğumuzda, Qualcomm’un 1.5 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Snapdragon S4 işlemcisi, Adreno 225 GPU’su, 1 GB RAM, 16GB dahili hafıza ve microSD ile arttırılabilir hafıza, 4.8 inç Super AMOLEDHD ekran, 8 Megapiksel arka, 1.9 Megapiksel ön kamera, Bluetooth 3.0, NFC, A-GPS, Glonass ve 2300 mAh bataryayı görüyoruz.

AMOLED ekranın avantajı sayesinde rakiplerine göre daha ince olan ATIV S sadece 8.7mm kalınlığında ve 135 gram ağırlığında.

Kasım sonuna kadar pek çok operatörle satışa sunulacak olan ATIV S, İngiliz Expansys’in stoklarına girdi. Ön sipariş almaya başlayan site, 5 gün içerisinde teslimat garantisi veriyor.

Tüm vergiler dahil 449 Sterlin fiyat etiketiyle satışa satılacak ürün,Samsung’un Galaxy S3 modelinden biraz daha pahalı, Note 2 modelinden ise daha ucuz olarak piyasaya girecek.

Microsoft’un işletim sistemi için aldığı lisans ücreti ve Samsung’un kendi işlemcisi yerine Qualcomm’un Snapdragon S4 işlemcisini kullanması maaliyeti arttıran etmenlerden.

Windows Phone 8 platformu daha oldukça yeni bir platform. Pek çok uygulama bile şimdilik Windows Phone 7‘den kalan uygulamalar. Ekosistemin ilk telefonları olmalarına rağmen satışa sunulduğu fiyat aralığı epey yüksek. Bakalım bu fiyatlara Windows Phone 8 modelleri iOS veAndroid gibi oturmuş sistemlere karşı neler yapabilecek?