En başta dikkat edilmesi gereken, takılarınızın tamire ihtiyacı olup olmadığıdır. Zarar görmüş bir takıyı tamir edilmeden temizlemeye çalışmanız, takınıza daha fazla zarar verecektir. Takılarınızı çıkarmadan alacağınız duş, sabun gibi kimyasal maddelerin takınız üzerinde kötü bir tabaka oluşturmasına sebep olabilirsiniz.

Eğer akik kullanıyorsanız, pamuğa az bir miktarda döktüğünüz alkol ile hafifçe silmeniz yeterlidir.

Karamış gümüş takılarınızı temizlemek ise çok kolay. Sadece yüzde yüz pamuklu bir kumaşı, kaynamış patatesi suyuna hafifçe batırıp gümüşlerinizi özenle silmeniz yeterli olacaktır.

Altın takılarınız için, alüminyum folyo ile kapladığınız bir kabın içine, bir bardak su ile bir buçuk yemek kaşığı tuzdan oluşan karışımı dökün. Altınlarınızı folyo ile temas edecek şekilde maşa kullanarak suya bırakın ve bir buçuk saat kadar bekletin.Pamuklu bir kumaşla kuruladığınız altınlarınızın eskisinden daha parlak olduğunu göreceksiniz.

İnci takı kullanırken öncelikle dikkat edilmesi gereken, parfüm sıktıktan sonra ve tek takılmalıdırlar. Diğer metalik takılar inciye zarar verebilir. Kullanımdan sonra ise pamuklu ince bir bez ile silebilirsiniz. Bunlara rağmen incileriniz kirlendiyse eğer su solüsyonu ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.